Testovi mobitela

WIKO Rainbow Jam

Rainbow Jam Rainbow Jam Rainbow Jam Rainbow Jam Rainbow Jam Rainbow Jam Rainbow Jam Rainbow Jam Rainbow Jam Rainbow Jam Rainbow Jam Rainbow Jam Rainbow Jam Rainbow Jam Rainbow Jam Rainbow Jam
Ocijeni mobitel:
Osnovne informacije
Predstavljen 01-2016
Vrsta uređaja Smartphone
Dual SIM Da
Frekvencija 900 / 1800 / 1900 / 3G
Hrvatski izbornik Da
Dimenzije uređaja (mm) 142,5 x 71,6 x 9,3
Masa uređaja (g) 159
Zračenje (W/kg) 0,325
Operativni sustav Android 5.1 Lollipop
Chipset Mediatek MT6580
Procesor Cortex-A7
Frekvencija procesora 1,30 GHz
Broj jezgri procesora 4
Grafički procesor Mali 400MP2
Ekran i tipkovnica
Dijagonala ekrana (inča) 5
Rezolucija ekrana 1280 x 720
Tehnologija ekrana IPS
Broj boja ekrana 16,7 milijuna
Vrsta ekrana Osjetljiv na dodir
Vrsta ekrana osjetljivog na dodir IPS LCD
Pikseli po inču (ppi) 294
Multitouch Da
Tipkovnica Virtualna
Memorija
Interna memorija telefona 8 GB
RAM memorija 1 GB
Utor za memorijsku karticu microSD
Memorijska kartica 64 GB
Telefonski imenik Neograničeno
Kamera
Rezolucija stražnje kamere 8,1 megapiksela (3264 x 2448)
Rezolucija prednje kamere 5 megapiksela (2560 x 1920)
Bljeskalica LED
Autofokus Da
Rezolucija video snimanja 1920 x 1080
Prijenos podataka
GPRS Da
EDGE Da
UMTS (3G) Da
HSDPA / HSUPA 850 / 900 / 1700 / 1900 / 2100
Infracrveni port (IrDA) Ne
Bluetooth Da (4.0)
NFC Ne
WLAN WiFi
WiFi hotspot Da
DLNA Da
Flash Ne
HTML5 Da
Baterija
Vrsta baterije Li-Ion
Kapacitet baterije (mAh) 2000
Vrijeme razgovora 2G (h) 23
Vrijeme čekanja 2G (h) 336
Vrijeme razgovora 3G (h) 20
Vrijeme čekanja 3G (h) 336
Brzo punjenje Ne
Bežično punjenje Ne
Multimedija
Diktafon Da
Glazbeni player Da
Video player Da
FM radio Da
3,5 mm ulaz Da
USB microUSB 2.0
HDMI Nema
MHL Da
Dodatne funkcionalnosti
E-mail klijent Da
MMS Da
Java Da
Navigacija GPS, A-GPS
Organizator Da
Dodatno Dolazi s adapterom za SIM kartice,
Mobil.hr testovi
Vrijeme uključivanja uređaja (s) 53
Vrijeme uključivanja kamere (s) 2
Benchmark test AnTuTu (bodova) 24422
Trajanje baterije u praksi (dana) 1
Dužina kabela punjača (cm) 100
Gdje kupiti
Cijena 854 kn
Info Wiko



http://hr.wikomobile.com/
Cafe Mobil
Pogledajte što se na najvećem hrvatskom forumu o mobilnim komunikacijama piše o ovom proizvođaču!
Pogledajte cijenu mobitela na nabava.net
Nabava.net

 

Mnogo - za malo
Autor: Ivan Luzar

Pomalo prenapučeni budget sektor dobiva novog konkurenta, spremnog za pravljenje pomutnje

05.07.2016.

 

Wikow model Rainbow Jam kojeg imamo na testu se doima kao odlična ponuda, iako spada među slabije modele u ponudi te nudi još bolji odnos uloženog i dobivenog.

Sadržaj pakiranja

Crvena kutija u sebi krije bijeli mobitel, bijele slušalice, bijeli USB kabel duljine 100 cm i bijeli adapter.

Ergonomija, dizajn i izrada

Sukladno kategoriji, radi se o kompletno plastičnom mobitelu. No, Rainbow Jam je izrađen veoma kvalitetno, pomalo neočekivano za ovu cijenu. Stražnja stranica je lakirana u laganom matiranom finišu koji bi mogao biti adekvatan čak i u višoj srednjoj kategoriji. Mobitel je nešto deblji za današnje standarde, no zbog toga djeluje nešto robusnije. Stražnja stranica je odvojiva, a ispod nje je i odvojiva baterija, kao i dva utora za SIM kartice i jedan za microSD. S desne bočne stranice su fizičke tipke, jedna za zaključavanje i kombinirana tipka za reguliranje glasnoće. Lijeva stranica je kompletno prazna dok na vrhu nalazimo 3,5 mm audio utor, a na dnu microUSB port. Obzirom na dijagonalu ekrana, kućište i nije preveliko te su obrubi oko njega držani na relativno niskoj razini za ovu kategoriju. Iako nosi naziv Rainbow, kućište nije dostupno u svim duginim bojama, no nudi se u pet različitih verzija.

Ekran i tipkovnica

Pet inčni ekran sadrži 720p rezoluciju, karakteristike koje ga čine dobrim za ovu kategoriju. Posjeduje IPS certifikaciju, no ekran je još bljeđi spram Fevera. Kutovi gledanja su i dalje odlični. Osvjetljenje je osrednje, zbog čega pati vidljivost pri upadanju sunce. Preciznost touchscreena je relativno dobra, s tek ponekim neprepoznatim pokretom ako bismo potegnuli prstom prebrzo.

 

Tipkovnica je sukladna preciznosti ekrana, uglavnom dobra. Zbog 5 inča, tipke su dobro raspoređene, no zbog osrednje preciznosti bili smo primorani nešto sporije tipkati. Srećom, tipkovnica podržava automatsku ispravku grešaka, što smo i objeručke prihvatili.

Operativni sustav, sučelje i brzina rada

Operativni sustav je držan više-manje nepromijenjenim, zbog čega je relativno lagan za pokretati te je i brzina rada zadovoljavajuća. Vidjeli smo i bolje, no ne i u ovoj kategoriji. Brzina rada zahtijeva pomalo čekanja na otvaranja u nekim aplikacijama, ponajviše zbog 1 GB RAM memorije. Android 5.1 ima uglavnom samo dodane smart geste tapkanja po zaključanom ekranu te programirano paljenje i gašenje aplikacija. Launcher ne posjeduje App Drawer, već se sve aplikacije slažu na homescreenu. Time je brzina rada još nešto popravljena, no mi smo i postavili drugi launcher, Nova Prime, koji je nudio usporedivu brzinu rada, ako se kupac odluči da ne može bez app drawera. Sve u svemu, brzina rada nije oduševljavajuća, no svejedno bolja od očekivane.

 

Wiko Rainbow Jam se pokreće za 53 sekundi.

Imenik, pozivi i društvene mreže

Imenik se sinkronizira s računima u oblaku, a dizajn je držan minimalnim, samo s prikazom svih kontakata i favorita. Slično je i s aplikacijom za pozive, koja posjeduje i smart dial, zbog čega smo imenik rjeđe otvarali. Svim kontaktima smo i mogli pristupiti iz aplikacije za pozive, zbog čega smo imenik rjeđe otvarali.

Kvaliteta poziva s obje SIM kartice je veoma dobra, slično kao i kod Fevera, s dobrom jasnoćom, ali nešto slabijom glasnoćom.

 

Aplikacije za društvene mreže nisu predinstalirane, a mi smo instalirali Facebook, Twitter i LinkedIn. Sve aplikacije se nešto dulje učitavaju, no nakon što se učitaju, rade bez problema sve dok ne treba učitavati nove podatke. Aplikacije se tada na tren zamrznu, što je česta pojava i na jačim modelima.

E-mail i poruke

Googleov Gmail i redizajnirani Email rade jednako dobro, a oba podržavaju konfiguraciju eksternih poslužitelja. Svi mailovi se primaju bez problema i bez grešaka u pregledavanju, no zbog 720p rezolucije ekrana, ipak smo nešto češće zumirali prikaz.

 

SMS poruke se kao i na drugim dual SIM modelima prikazuju unutar jedne aplikacije za obje kartice, a poruke se unutar aplikacije slažu u razgovore ovisno o pošiljatelju. Unutar razgovora, poruke se slažu kronološki.

Procesor i memorija

Mediatek MT6580 čipset broji četiri Cortex-A7 jezgri na 1,3 GHz s Mali 400MP2 grafikom. RAM memorija je adekvatna čipsetu s 1 GB, no ne bi škodilo da se Wiko odlučio na 2 GB. Pohrana nominalno broji 8 GB, od čega je korisniku dostupno 5,1 GB, no podržane su microSD kartice do 64 GB.

Baterija i trajanje

2500 mAh obzirom na skromniji čipset i nižu rezoluciju nudi dobru autonomiju, dostatnu za jedan puni dan korištenja. Surfanjem i dopisivanjem 1h, razgovaranjem 30 minuta i oko 30 minuta streamanja glazbe ostavlja na kraju dana oko 30% kapaciteta.

Multimedija, FM radio, glazba

Glazbena aplikacija je nešto starijeg kalibra, viđena na Androidu 2.3. Unatoč starosti, radi veoma dobro, a glazbu prikazuje prema folderu, izvođaču, albumu i popisu za izvođenje. Priložene slušalice su osrednje kvalitete, s nešto osjetnijim gubitkom jasnoće i bassa na višim razinama glasnoće. Druge i kvalitetnije slušalice pak nude bolji zvuk, stoga možemo zaključiti da je hardver unutar Rainbow Jama dobre kvalitete. Glazbu smo pak radije streamali putem Google Play Musica, budući da ugrađeni player ne nudi nikakve napredne funkcije.

 

Galerija je glavni multimedijski hub za slike i video, a čak i slike veće rezolucije se otvaraju brzo i bez problema. Video također, makar gledanje videa u Full HD rezoluciji na 720p ekranu i nema smisla. Nema smisla zbog nedostatka piksela, ali i interne memorije, što se naravno može riješiti kupnjom microSD kartice.

 

FM radio je ugrađen i po običaju koristi slušalice kao antenu.

Fotoaparat i video

Fotografijama koje Wiko Rainbow Jam proizvede mogli bismo prigovoriti da nedostaje oštrine i kontrasta, no kada u obzir uzmemo konkurenciju u ovoj cjenovnoj kategoriji, fotografije se počinju doimati nešto boljima. Zamjećujemo jako malu količinu digitalnog šuma i artefakata, koji su česti krivci za lošiju kvalitetu fotografija u segmentu. Wiko ne pati od tih problema, a uz to koristi i kamera softver skupljeg modela, Fevera. Ostale su tako napredne funkcije poput pomoći u kadriranju i „digitalne vaservage“. Paljenje kamere od 2 sekunde i nije toliko sporo za ovaj segment.

 

Atipična je i mogućnost snimanja Full HD videa u ovom segmentu. Kvaliteta je približno jednaka onoj fotografija s veoma sporim fokusom i prilagodbama u promjenama okolišnog osvjetljenja. Kontrast je nešto slabiji, s naglaskom na hladnijem spektru boja.

 

Fotografirano s Wiko Rainbow Jam:

Za fotografije u originalnoj veličini te za još dodatnih fotografija kliknite na link

http://usporedilica.mobil.hr/usporedilica_v2/img/testovi/1467793534.jpg http://usporedilica.mobil.hr/usporedilica_v2/img/testovi/1467793572.jpg http://usporedilica.mobil.hr/usporedilica_v2/img/testovi/1467793591.jpg

Povezivost i Internet pretraživač

Povezivost je mjesto gdje su pravljene uštede pa nedostaje LTE i NFC. Međutim, HSDPA brzine su dovoljne za dopisivanje i browsanje interneta, stoga ne bismo to uzeli za zlo u ovoj kategoriji. Wi-Fi je dostupan do n brzine, a Bluetooth je 4.0 s A2DP-om, što je sasvim pristojno za kategoriju.

 

Performanse unutar browsera najviše pate od 1 GB RAM memorije, zbog čega su moguća međuučitavanja pri scrollanju stranice, ako stranica nije prilagođena za mobilne uređaje. 720p ekran rezultira i nešto češćim zumiranjem sitnije teksta.

Benchmark test

Antutu daje 24.422 boda, očekivano za ovaj čipset i kategoriju. Zastarjela ljestvica unutar Quadranta Rainbow Jam stavlja na prvo mjesto, s 9.466 bodova. Vellamo Browser test, kao i na Wiko Feveru, daje grešku, stoga pretpostavljamo da se radi o nekom bugu u operativnom sustavu. Nepotpuni rezultat iznosi 1.633 boda, koji se ne može usporediti s ostatkom ljestvice. Vellamo single core daje 781 bod, dovoljno za predzadnje mjesto iznad Samsung Galaxy Nexusa, jedno mjesto ispod Meizu MX4. Multicore test daje 1.227, dovoljno za isto predzadnje mjesto, ponovno iznad Galaxy Nexusa, ispod Asus Zenfonea 2.

Navigacija

Iako su predinstalirane Googleove karte, za navigaciju preferiramo Here karte koje broje 350 MB za područje Hrvatske. Pokrivenost im je odlična, no GPS fix je nešto sporiji na Rainbow Jam. Prilikom navigacije, bolje rezultate smo imali ako bismo programirali odredište te krenuli voziti bez fixa, nakon čega bismo dobili fix unutar par sekundi.

Uredski paket

Za otvaranje uredskih datoteka nismo pronašli predinstalirane aplikacije, stoga smo skinuli Microsoftov Excel i Word. Standardne testne datoteke s mnogo slika i grafova su se učitavale nešto dulje, s nešto češćim međuučitavanjima, očekivanima za 1 GB RAM memorije. Zumiranje je također nešto češće, zbog 720p rezolucije.

Organizator i alarm

Kalendar je standardnih funkcija i pregleda. Nudi sinkronizaciju s cloud računima i pregled po danu, tjednu, mjesecu i rasporedu događaja.

Alarm je integriran u sat te nudi konfiguraciju više alarma koji se mogu ponavljati, kao i štopericu, odbrojavanje i svjetsko vrijeme.

Aplikacije i igre

Količina predinstaliranih aplikacija je mala, što nam je pozitivna činjenica, obzirom na limitirani pohrambeni prostor. Uz tipkovnicu i Clean Master nemamo što posebno za spomenuti.

 

Igre koje se mogu pokretati na Rainbow Jamu su uglavnom one s jednostavnijim grafikama, poput mozgalica i raznih kvizova. Pokušali smo pokrenuti Asphalt 8, koji bi nam se u par navrata rušio, a ako bismo ga i uspjeli pokrenuti, količina ispalih frameova i duljina učitavanja su bili preveliki.

Cijena za Wiko Rainbow Jam

Za ovaj model je potrebno izdvojiti samo 854 kune, što se obzirom na konkurenciju, čini kao odlična cijena.

Cool faktor

Nekih posebnih cool faktora na Rainbow Jamu nemamo za istaknuti. Postoje i drugi modeli dostupni u više boja, stoga to ne možemo istaknuti kao posebni cool faktor.

Zaključak testa

Wiko Rainbow Jam se čini kao odlična ponuda. Fizički gledano, radi se o odlično izrađenom uređaju, ne samo za svoju cjenovnu kategoriju. Performanse su očekivane, ništa posebno, no za ovu cijenu bi bilo iracionalno očekivati nešto više. Najveći problem leži u 1 GB RAM memorije, no ako se očekivanja nešto spuste, tj. ako smo spremni pretrpjeti malo dulje učitavanja, radi se o veoma upotrebljivom uređaju, s veoma dobrom autonomijom koja nije karakteristična za ovaj segment. Ostatak karakteristika je očekivan za segment, poput osrednje kamere i ekrana.

 

Plus

+ cijena

+ izrada

 

Minus

- 1 GB RAM memorije

Konkurencija - Noa H3

Noa H3 gotovo da nudi jednake specifikacije, s 8 GB dodatne pohrane. Noa pak nudi gotovo usporedivu kvalitetu izrade, s prednosti na Wiku. Ekran pak nije IPS, što se u realnosti niti ne osjeti. Cijena za H3 je nešto viša, te iznosi 999 kuna.

http://usporedilica.mobil.hr/usporedilica_v2/img/testovi/1467793628.jpg

Konkurencija - Alcatel Pop 4

Novo predstavljeni Pop 4 stoji 1.199 kuna, a nudi gotovo jednake specifikacije. Glavna razlika pak leži u tome da Alcatel koristi Snapdragon 210 čipset. Ostatak, poput ekrana, pohrane, baterije i kamere je potpuno jednak.

http://usporedilica.mobil.hr/usporedilica_v2/img/testovi/1467793655.jpg

 

 

 

Komentari

Trenutno nema komentara.

Odgovori