Testovi mobitela

WIKO Fever

Fever Fever Fever Fever Fever Fever Fever Fever Fever Fever Fever Fever Fever Fever Fever Fever Fever
Ocijeni mobitel:
Osnovne informacije
Predstavljen 06-2016
Vrsta uređaja Smartphone
Dual SIM Da
Frekvencija 900 / 1800 / 1900 / 3G / 4G Cat4
Hrvatski izbornik Da
Dimenzije uređaja (mm) 148 x 73,8 x 8,3
Masa uređaja (g) 143
Zračenje (W/kg) 0,236
Operativni sustav Android 5.1 Lollipop
Chipset Mediatek MT6753
Procesor Cortex-A53
Frekvencija procesora 1,30 GHz
Broj jezgri procesora 8
Grafički procesor Mali-T720MP3
Ekran i tipkovnica
Dijagonala ekrana (inča) 5,2
Rezolucija ekrana 1920 x 1080
Tehnologija ekrana IPS
Broj boja ekrana 16,7 milijuna
Vrsta ekrana Osjetljiv na dodir
Pikseli po inču (ppi) 424
Multitouch Da
Tipkovnica Virtualna
Memorija
Interna memorija telefona 16 GB
RAM memorija 3 GB
Utor za memorijsku karticu microSD
Memorijska kartica 64 GB
Telefonski imenik Neograničeno
Kamera
Rezolucija stražnje kamere 13 megapiksela (4160 x 3120)
Rezolucija prednje kamere 5 megapiksela (2560 x 1920)
Bljeskalica LED
Autofokus Da
Rezolucija video snimanja 1920 x 1080
Prijenos podataka
GPRS Da
EDGE Da
UMTS (3G) Da
HSDPA / HSUPA 850 / 900 / 1700 / 1900 / 2100
LTE (4G) Ima
Infracrveni port (IrDA) Ne
Bluetooth Da
NFC Ne
WLAN WiFi
WiFi hotspot Da
DLNA Da
Flash Ne
HTML5 Da
Baterija
Vrsta baterije Li-Ion
Kapacitet baterije (mAh) 2900
Brzo punjenje Ne
Bežično punjenje Ne
Multimedija
Diktafon Da
Glazbeni player Da
Video player Da
FM radio Da
3,5 mm ulaz Da
USB microUSB 2.0
HDMI Nema
MHL Da
Dodatne funkcionalnosti
E-mail klijent Da
MMS Da
Java Da
Navigacija A-GPS, GLONASS
Organizator Da
Dodatno Corning Gorilla Glass 3
Mobil.hr testovi
Vrijeme uključivanja uređaja (s) 42
Vrijeme uključivanja kamere (s) 2
Benchmark test AnTuTu (bodova) 34040
Trajanje baterije u praksi (dana) 1
Dužina kabela punjača (cm) 100
Gdje kupiti
Cijena 1994 kn
Info Wiko



http://hr.wikomobile.com/
Cafe Mobil
Pogledajte što se na najvećem hrvatskom forumu o mobilnim komunikacijama piše o ovom proizvođaču!
Pogledajte cijenu mobitela na nabava.net
Nabava.net

 

Svjetleća groznica
Autor: Ivan Luzar

Wiko Fever je zanimljiv specifikacijama, cijenom i dizajnerskim elementima

05.07.2016.

 

Wiko mobile, drugi najjači mobilni brend u Francuskoj, otisnuo se i do našeg tržišta, kojem je ponudio veoma zanimljiv i pristupačan mobitel. U moru ponude „malih“ proizvođača teško je pronaći uistinu zanimljiv model, no Wiko Fever je zanimljiv po specifikacijama, cijeni i po nekim dizajnerskim elementima koje ne viđamo veoma često. Donosimo detaljan test / recenziju Wiko Fever.

Sadržaj pakiranja

U crno-zelenoj kutiji pronalazimo USB kabel duljine 100 cm, adapter, osrednje slušalice i dva microSIM na SIM i nanoSIM na microSIM adaptera, nešto što se često ne viđa u paketu s mobitelima.

Ergonomija, dizajn i izrada

Od prvog dodira teško je za povjerovati da Wiko Fever spada u jeftini spektar ponude. Stražnja stranica je izrađena od gumiranog materijala nalik koži, sličnog kao na Samsungovom Noteu 3. Stražnja stranica je odvojiva, no baterija ispod nje nije. Zbog toga je strukturna čvrstoća kućišta odlična, a gotovo pa je nemoguće za zaključiti da se radi o mobitelu s odvojivom poleđinom, sve dok ne ugledamo utor za nokat. Bočni rubovi su izrađeni u plastici, no nalik metalu koji nije hladan na dodir. Rubovi sadrže uobičajene tipke, tipku za zaključavanje i tipke za reguliranje glasnoće s desne strane. Lijeva strana je kompletno prazna dok se na gornjoj stranici nalazi 3,5 mm audio ulaz, a na donjoj microUSB port.

 

Oko cijelog ruba se nalazi možda i najzanimljiviji dizajnerski element – fluorescentni rub koji se tokom dana, kako Wiko tvrdi, „puni suncem kako bi na kraju dana svijetlio“. Intenzitet svjetlucanja ovisi o boji kućišta, a naš crni model je imao najslabiju razinu svjetlucanja, koju smo jedva primijetili. Bijeli model je nešto intenzivniji.

Prednjom stranicom dominira ekran ispod kojega se ne nalaze navigacijske tipke, no iznad njega nalazimo LED bljeskalicu za noćne selfije.

Ekran i tipkovnica

Ekran broji Full HD rezoluciju razvučenu na 5,2 inča, što je veoma dobra specifikacija za ovu klasu. Međutim, ekran djeluje nešto previše blijedo za IPS panel, s premalo kontrasta, no s neočekivano širokim kutovima gledanja. Osvjetljenje je pak pristojno, no vidjeli smo bolje. Ekran je zaštićen Corning Gorilla Glassom 3, neočekivano za ovu kategoriju, što pohvaljujemo.

 

Google Keyboard se koristi kao defaultna tipkovnica, što je veoma dobro rješenje. Googleova tipkovnica nudi veću razinu konfigurabilnosti, a po preciznosti je u vrhu ponude. Prednost je i sinkronizacija s Googleovim računom i kontaktima, stoga će automatski ispravak biti nešto precizniji.

Operativni sustav, sučelje i brzina rada

Android 5.1 Lollipop koji se pokreće na Feveru nam je stigao kao sistemski update, koji je bio instaliran za oko 20 minuta. Sam Android sustav je pak tek laganije promijenjen. Dodane su smart funkcionalnosti poput gesta i tapkanja, koje su više-manje standardne. Možemo tako dvostruko tapkati po zaključanom ekranu kako bismo ekran upalili. Sukladno tome je i brzina rada, koja je obzirom na relativno skroman hardver, odlična. Nismo primijetili nikakva zastajkivanja i zaleđivanja, no primijetili smo samo par trenutaka dulja učitavanja aplikacija, koja neće biti očita ako se ne uspoređuje s nekim jačim modelom pored Fevera. Za svakodnevno korištenje, brzina rada je i više nego dovoljna. Launcher predinstaliran na Fever nema App Drawer, već su sve aplikacije posložene na home screen, što postaje, kako se čini, trend i kod većih proizvođača Android modela.

Wiko Fever se pokreće za 42 sekunde.

Imenik, pozivi i društvene mreže

Aplikacija imenika je veoma jednostavna te nudi pregled svih kontakata ili samo favorita. Mogu se birati koji će se računi sinkronizirati, ali i koji imenici će biti prikazani. Iz imenika se direktno ne može ući u pozive, no iz aplikacije poziva se može ući u imenik. Aplikacija imenika posjeduje i smart dial, stoga je ona dovoljna za kompletno baratanje s kontaktima.

 

Pozivi, bilo da su upućeni i primljeni s prve ili druge SIM kartice su odlične kvalitete, no osrednje glasnoće što bi moglo izazvati neke probleme u bučnijoj okolini. Aplikacije za društvene mreže rade očekivano, s nešto duljim međuučitavanjima na prikupljanju novih podataka. Facebook, Twitter i LinkedIn bez problema rade pri scrollanju, a kako smo već naveli, primijetili smo samo nešto dulja inicijalna učitavanja aplikacija.

E-mail i poruke

Googleov GMail je standardan drug svakom Android modelu, a i na svima radi gotovo jednako. Zbog Full HD rezolucije moguć je pregled mailova i bez zumiranja, pa čak i da sadrže sitniji tekst. Mailovi su stizali pouzdano i brzo, bez ikakvih problema u učitavanju.

 

SMS poruke se po običaju sortiraju prema pošiljatelju u kronološke razgovore, neovisno o tome s koje SIM kartice se poruke šalju i primaju.

Procesor i memorija

Mediatek MT6753 sadrži procesor s osam Cortex-A53 jezgara na 1,3 GHz popraćenih s Mali-T720MP3 grafičkim sustavom. Postoje verzije s 2 GB ili 3 GB RAM memorije, dok je interna pohrana ograničena na 16 GB. Naša testna verzija je bila jači model, s 3 GB RAM-a, a od 16 GB pohrane korisniku je dostupno oko 11 GB. Kada zafali pohrane, memorija se može proširiti microSD karticom kapaciteta do 64 GB.

Baterija i trajanje

2.900 mAh je u rangu očekivanog kapaciteta za model ovih gabarita. Međutim, zbog nedostatka odvojivosti baterije, očekivali bismo i parsto mAh veći kapacitet. Unatoč tome, autonomija je pristojna, s oko jednim danom maksimalnog korištenja. U našem testiranju, s dopisivanjem i surfanjem oko sat vremena, 30 minuta slušanja glazbe i 30 minuta poziva, na kraju dana bismo Fever priključili na punjač s oko 25% preostalog kapaciteta.

Multimedija, FM radio, glazba

Glazbena aplikacija je arhaični primjerak iz doba Androida 2.3, no unatoč svojoj starosti, radi bez problema. Glazba se sortira prema izvođaču, albumu, pjesmi i prema popisima za izvođenje. Mi ipak preferiramo nešto modernija rješenja pa smo skinuli Google Play Music koji podržava i kupnju te streamanje glazbe. Priložene slušalice su osrednje kvalitete, s laganom distorzijom na višim razinama glasnoće, popraćeno jačim gubitkom bassa. Promjenom za neke kvalitetnije modele, kvalitete reprodukcije se znatnije popravlja.

 

Galerija je nešto modernija, sortira slike prema folderima (albumima), vremenu ili lokaciji snimanja te po vrsti datoteke, tj. nudi pregled samo video snimaka. Video u Full HD rezoluciji se reproducira bez problema, a njegovo gledanje je samo okaljano stražnjim zvučnikom koji je po kvaliteti relativno dobar, no krivo orijentiran.

 

Analogni FM radio je ugrađen, a po običaju zahtijeva spojene slušalice kao antenu.

Fotoaparat i video

Stražnja kamera broji 13 megapiksela, a po kvaliteti je očekivana za ovaj kalibar. Prosječne je oštrine, no nedostaje joj kontrasta i bolje vrijednosti bojama. Šuma je neočekivano malo za ovu kategoriju, a neočekivano dobra je i aplikacija kamere. Iako se pali nešto dulje, oko 2 sekunde, ona krije neke naprednije funkcije koje ne viđamo niti na skupljim modelima. Moguće je gasiti i paliti zvuk zatvarača kamere, ali i postaviti linije za pomaganje u kadriranju, kao i digitalnu „waservagu“ koja će prikazati da li smo iskrivili kadar ili ne, sve pomoću akcelerometra. Više uzastopnih slika se pohranjuje nešto dulje, tako da slikanje mnogo slika u punoj rezoluciju, jednu odmah iza druge i nije preporučljivo. Možda najzanimljivija funkcija fotografiranja ovog modela je prednji flash, koji upotpunjuje neočekivano visoku rezoluciju selfie kamere od 5 megapiksela.

 

Full HD video je gotovo pa jednake kvalitete kao i fotografije. Nedostaje mu kontrasta, no oštrina i šum su prihvatljivi. Promjene u osvjetljenju i fokusu su nešto sporije, a ako ih se desi više uzastopnih, kamera na par sekundi odustane od automatskog ugađanja.

 

Fotografirano s Wiko Fever

 

Za fotografije u originalnoj veličini te za još dodatnih fotografija kliknite na link

http://usporedilica.mobil.hr/usporedilica_v2/img/testovi/1467880588.jpg http://usporedilica.mobil.hr/usporedilica_v2/img/testovi/1467880601.jpg http://usporedilica.mobil.hr/usporedilica_v2/img/testovi/1467880621.jpg

Povezivost i Internet pretraživač

Očekivano, Wiko Fever posjeduje sve bitne dostupne komunikacijske protokole. 4G LTE konekcija, Bluetooth 4.0 s A2DP, no Wi-Fi je ograničen na n brzine, ali nedostaje NFC.

 

Instalirani su Chrome i standardni Android browser koji rade gotovo pa podjednako. Glavni razlog tome je updateani Chrome, čiji je source code nešto olakšan, čime bolje radi na skromnijim čipsetima. Pregledavanje weba je bez problema u oba browsera, a stranice se učitavaju brzo i bez grešaka. Zumiranje nije potrebno zbog dobre kombinacije rezolucije i dijagonale.

Benchmark test

Antutu Benchmark daje skromnih 34.040 bodova, što je ponovno, očekivano za ovaj čipset, no kontraintuitivno dobroj brzini rada – očekivali smo više bodova. Quadrant Standard daje Feveru 3.588 bodova, što je dovoljno za plasman u sredinu zastarjele ugrađene tablice, no očekivano za ovaj čipset kojeg smo vidjeli i u drugim modelima. Vellamo browser test je vratio grešku, budući da se tokom testiranja browser zaledio, neovisno o tome koristili testiranje u webkitu ili chromeu. Vraćeni rezultat od 2.312 bodova se tako ne može uzeti u usporedbu zbog nepotpunosti. Metal i Multicore testovi prolaze bez problema, a u metalu Fever dobiva 1.079 bodova, mjesto ispod Nexusa 5 te mjesto iznad Lenova A7000, na donjem dijelu ljestvice. Multicore daje 1.338 bodova, uzimajući predzadnje mjesto, jedno ispod Asus Zenphonea 2, jedno mjesto iznad Galaxy Nexusa.

Navigacija

Google karte su po običaju predinstalirane, no mi preferiramo Here karte s offline navigacijom dostupnom za područje cijele Republike Hrvatske. Karta iznosi oko 350 MB te nudi veoma dobru pokrivenost. GPS fix dobivamo relativno brzo, ako su umetnute SIM kartice koje koriste i AGPS pomoć u lociranju, kao i Googleovo lociranje putem Wi-Fija.

Uredski paket

Ne nalazimo predinstalirane aplikacije za otvaranje datoteka tipičnih za ured pa smo odlučili instalirati Microsoftov Word i Excel koji bez problema otvaraju sve datoteke. Čak i višestrani dokumenti sa slikama i grafovima se otvaraju i scrollaju bez problema, a zumiranje nije potrebno zbog Full HD rezolucije ekrana.

Organizator i alarm

Kalendar nudi pregled po danu, tjednu, mjesecu ili prema popisu obaveza – standardno. Ikona unutar launchera i prikazuje današnji datum, što je veoma praktično. Kalendar se može sinkronizirati s računima u oblaku.

 

Aplikacija alarma je pak standardna Androidu 5.1 te nudi konfiguraciju više alarma koji se mogu ponavljati, odbrojavanje, štopericu i svjetsko vrijeme.

Aplikacije i igre

Popis predinstaliranih aplikacija je relativno skroman, što i preferiramo. Nalazimo samo Clean Master koji baš i nema smisla, budući da postoji One Clean sistemski shortcut, koji sve aplikacije koje su trenutno otvorene gasi te oslobađa RAM memoriju, što pak i nije potrebno zbog dobrog RAM menadžmenta na Androidu.

 

Fever je više namijenjen jednostavnijim igrama poput Quiz Upa i sličnih mozgalica bez težih grafika. Iako zahtjevnije igre poput Asphalta 8 rade, primijetili smo nešto veći broj ispalih frameova i duga učitavanja igre.

Cijena za Wiko Fever

Wiko Fever je dostupan u slobodnoj prodaji za 1.994 kuna, što je fer cijena za ovaj mobitel.

Cool faktor

Fluorescentni obrub mobitela, čiji intenzitet ovisi o izvedbi kućišta, nameće se kao jedini ističući faktor ovog modela.

Zaključak testa

Wiko Fever se na prvu čini kao tipičan budget model iz srednje klase, no neki detalji poput prednjeg flasha, dobre izrade i fluorescentnog obruba ga ističu od konkurencije. Performanse su očekivane za ovaj čipset i cjenovnu kategoriju, kao i autonomija i performanse kamere. Zadovoljni smo laganijim operativnim sustavom, koji i s ovim čipsetom omogućuje fluidan rad, nešto bolji nego što bismo ga očekivali za 1.800 kn.

 

Plus

+ izrada

+ specifikacije obzirom na cijenu

 

Minus

- unatoč odvojivoj stražnjoj stranici, baterija je neodvojiva

Konkurencija - Meizu m2

Meizu m2 ima 0,2 inča manji ekran i za klasu nižu, 720p rezoluciju. Meizu m2 ima i stariji i slabiji čipset, sa četiri umjesto osam jezgara, što se i ne osjeti previše na performansama. Meizu ima nešto izmjenjeniji softver, i slabiju bateriju. Uz to, meizu je i oko 300 kn jeftiniji, što i ne smatramo velikim plusom.

http://usporedilica.mobil.hr/usporedilica_v2/img/testovi/1467880639.jpg

Konkurencija - LG G4c

Iako se LG G4c može trenutno kupiti za oko 1.299 kn, to je i jedina prednost koju bi smo mu dali spram Fevera. Ekran je manji s nižom rezolucijom, brzina rada je mnogo lošija, kamera također, a sve je popraćeno i sa slabijom autonomijom.

http://usporedilica.mobil.hr/usporedilica_v2/img/testovi/1467880655.jpg

 

 

 

Komentari

Trenutno nema komentara.

Odgovori